wrze.17

Burunduki - Ogólna charakterystyka .

dodano: 17 września 2010 przez Niiko


Jeśli zastanawiasz się nad kupnem tego prześlicznego gryzonia, niczym z bajki Walt'a Disney'a zastanów się, gdyż jest to wymagajaca jak cholera odpowiadzialność, i nie chodzi mi tu o oswojenie, bo naprawdę, ono nie jest trudne. Jesli ktoś posiada czas, i pieniądze, są bardzo kochanymi pupilkami.  Ogólne wiadomości;

 

Występowanie 

 

Północna Azja od centralnej Rosji do Chin, Korei i północnej Japonii (Hokkaido). Również Ameryka Północna. Introdukowana do parków centralnej i wschodniej Europy.

 

Opis 

 

Burunduk jest niewielkim zwierzęciem (długość od czubka nosa dokońca ogona wynosi 25 cm, z czego na ogon przypada 18 cm; waga ok.100-125 g). Długość życia sięga średnio 5-6 lat, w niewoli nawet do 10(maksymalnie 18 lat). Posiada dość długi, puszysty ogon. Małe,zaokrąglone uszy. Bardzo chwytne i sprawne przednie łapy.Charakterystyczne umaszczenie: brunatno szare, strona brzuszna jasnożółta lub biała. Na głowie, grzbiecie i bokach podłużne, ciemne pasy (5na grzbiecie).

 

Występują odmiany barwne:

 

  • jasna (pstra, cynamonowa),
  • biała (ang. Black Eyed White)
  • albinotyczna.

 

Burunduki są zwierzętami o aktywności dziennej, prowadzącymi bardzo ruchliwy tryb życia. Są bardzo czujne, ostrzegają się wzajemnie dźwiękami podobnymi do ćwierkania ptaków. Do tego, podobnie jak chomiki, posiadają specjalne kieszonki policzkowe, w których szybko umieszczają stosunkowo duże ilości pokarmu, przenoszą go do nory (w niewoli do domku-spiżarni), gdzie może zostać spokojnie skonsumowany,bądź zmagazynowany. W związku z kopaniem nor i spędzaniu większości życia na ziemi, zalicza się burunduki do wiewiórek naziemnych.

 

Wiecej newsów z życia tych szczórków już jutro. Papa!  A na przegryskę kilka zdjęc Mai;


photo
Mująca się Maja..: Zdjęcie może budzić kontrowersje, zwłaszcza, że znajdujemu się w łazięce, ale tak, napewno się myła, a nie zatykaa nos, haha ;] Zdjęcie pochodzi z notki Burunduki - Ogólna charakterystyka .


Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Wasze komentarze

zgłoś
kathiee 17 września 2010 kathiee napisała:

Mój szwagier to ma w domu! Nawet nie wiedziałam że się to tak nazywa;)) mówię na to `domowa wiewiórka` ;)


zgłoś
enigma10 17 września 2010 enigma10 napisała:

Ale super! też takie chcę:)


zgłoś
Niiko 19 września 2010 Niiko napisała:

Wiem, sa strasznie urocze (dopiero co walczyłam z majką o pestki z dyni, hehe) ;]